Jump to content
Karvan

noindex dla stron informacyjnych

Recommended Posts

Dnia 29.08.2018 at 13:30, Karvan napisał:

I pewnie bach! 200 zł netto :D

@Karvan Mam podobny temat i pewnie nie tylko ja. Wiesz już może gdzie to się ustawia?

Edited by AKM

@Karvan @AKM możecie tworzyć strony informacyjne w odpowiednich aliasach url?

Np. strona.xxx/info/qwerty123, strona.xxx/info/asdfgh123, strona.xxx/info/zxcvbn123 ?

Jeżeli tak to header.tpl

i np. pod <meta name="mobile-web-app-capable" content="yes">

dodać :

{if $request_uri|strstr:'/info/' }<meta name="robots" content="noindex, follow">{/if}

Niestety shoper to dość ułomne rozwiązanie pod zaawansowaną edycje i wiele rzeczy trzeba robić na około.

@KamilK Dzięki za podpowiedź, postaram się pokombinować.

Dzisiaj otrzymałem takie info z BOK:
" Dzień dobry, można dodać te atrybuty z tym, że jest to edycja zaawansowana plików tpl. Klient dokonuje tego na własną rękę."

Im dalej w las tym więcej tego typu odpowiedzi niestety.

No standard w Shoperze - na każdym kroku zero wsparcia (mam otwarty poważny bug z funkcjonalnością który się ciągnie od 2 miesięcy), za to co chwila przychodzi spam i nagabywanie o dodatki i integracje z "partnerami". Wpakowałem już kupę pieniędzy w migrację na Magento2, ale docelowo to będzie chyba moja najlepsza decyzja biznesowa.

Wracając do tematu - w ustawieniach sklepu jest gdzieś edycja pliku robots.txt - tam można wykluczyć indeksowanie poszczególnych stron. Choć zalecam ostrożność i poczytanie tutoriali do robots.txt, żeby przypadkiem sobie sklepu nie zabić :)

@KamilK Zrobiłem zgodnie z Twoją sugestią i widzę, że pojawia mi się odpowiedni tag w źródle strony, więc chyba jest ok.

@Rogal  Z robots.txt wolę za dużo nie kombinować. Przy okazji jeśli strona trafiła już do indeksu to blokada w robots.txt chyba nie jej stamtąd nie wyczyści. Można ją ewentualnie usunąć ręcznie z Google Search Console, ale z tego co czytałem takie czyszczenie działa 90 dni. Co po tym okresie? Nie wiem.

Wracając do obsługi - raczej nastawienie na szybkie wypchnięcie ticketu, a w większości przypadków zdawkowe odpowiedzi. No i dokładnie tak jak napisałeś apropo partnerów, poniżej cytat z dziś :D
"
Dzień dobry, nie posiadamy artykułu pomocy w tym temacie ponieważ jest to edycja zaawansowana, aczkolwiek mogę Panu polecić naszego partnera firmę (...), która przygotowała specjalny skrypt dodający atrybuty noindex,nofollow, które Google bierze pod uwagę".

Też miałem problem z wyindeksowaniem podstron i udało mi się, że pomocą GTM https://brandbay.pl/blog/shoper-jak-wykluczyc-strony-z-wyszukiwarki-google-za-pomoca-gtm/ i nawet zadziałało szybko, Grzebanie w plikach tak jak to opisuje @KamilK również może zadziałać / jest nawet lepszym rozwiązaniem pod względem Google, ale nie zawsze się da, bo: zamknięte pliki, strata gwarancji na szablon, etc.